scrabble

Gra Scrabble (układanka słowna), została wymyślona w czasach Wielkiego Kryzysu, w roku 1930 lub 1931.

Autorem był bezrobotny amerykański architekt z miasteczka Poughkeepsie w stanie Nowy Jork, Alfred Mosher Butts.

Aż do roku 1948, gra pozostawała znana tylko przyjaciołom i znajomym twórcy. Jej pierwowzór nazywał się Lexico i początkowo grało się bez planszy - tak, że ilość punktów zależała od długości słowa. Tylko niektóre litery (rzadziej występujące), dawały dodatkowe punkty.

Początki światowego sukcesu Scrabble należy datować na rok 1952, kiedy to gra trafiła do sieci supermarketów, a sprzedaż skoczyła z kilkunastu do kilkuset kompletów dziennie. W ciągu roku sprzedano milion zestawów.

Od tego momentu gra rozpoczęła systematyczny podbój świata, najskuteczniejszy w Wielkiej Brytanii i Francji (gdzie tę grę najbardziej lubi 42% osób, podczas gdy na przykład szachy - 12,5%). We Francji jest blisko 10 tysięcy graczy skupionych w prawie 700 klubach zrzeszonych w tamtejszej federacji. W Wielkiej Brytanii kluby dzielą się na "dorosłe" i szkolne, a w sumie jest ich ponad 600!

W Polsce gry oparte na zasadach Scrabble pojawiły się na przełomie lat 70-tych i 80-tych.
Obecny zestaw liter, składa się ze 100 płytek i nie zawiera liter: "q", "v", ani "x".
O popularności gry niech świadczy sprzedanych do tej pory ponad 100 milionów zestawów w 29 różnych wersjach językowych, aż w 121 krajach na całym świecie 

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań