REKLAMY
zestaw sztućców

Zestaw przyborów ręcznych służących do jedzenia, oraz do przygotowywania potraw.

Najstarszym ze sztućców jest bez wątpienia nóż, który jako krzemienne ostrze, znany był już w epoce kamiennej.

Przez długi czas - gdy nie było widelców - używany był, poza krojeniem, do przenoszenia jedzenia do ust.

Kombinację: nóż - widelec wprowadzono w miarę doskonalenia obyczajów ucztowania przy stole dopiero w XVI wieku i to także najpierw tylko w kręgach szlacheckich.

Zanim to nastąpiło, generalnie wszystko jedzono rękami - noży i łyżek praktycznie nie używano, a widelce pojawiły się dopiero pod koniec Średniowiecza. Z tego względu ręce myto dokładnie przed i po posiłku. Każdy zaproszony na ucztę, zanim wszedł do jadalni, przechodził przez umywalnię, gdzie mył ręce - czasami używano już wtedy do tego mydła - i wycierał je we wspólny ręcznik.

Ogólny przełom nastąpił dopiero w XVIII stuleciu. Z biegiem wieków, nóż w swoim rozwoju przyjmował różne formy, w zależności od dodatkowych funkcji, które miał spełniać poza krojeniem. Dzisiejsza podstawowa forma noża z ostrzem zaokrąglonym do góry pochodzi z XVIII wieku.

REKLAMY

Kolejnym wynalezionym sztućcem jest łyżka, której ponoć używano już około 1490 roku p.n.e.

Ostatnim ze sztućców, który pojawił się w Europie dopiero pod koniec X wieku naszej ery, początkowo tylko z dwoma prostymi zębami, był widelec.

Przez długi czas było w zwyczaju szczególne traktowanie sztućców, na których można było odczytać nazwisko właściciela. Wykonywano wówczas sztućce na zamówienie, a pojedyncze egzemplarze, które stanowiły cenną własność, noszono zawsze ze sobą wetknięte za pasek lub za cholewę buta.

sztućce współczesneW XVI wieku nawet w najbogatszych domach nie podawano gościom sztućców do posiłku. Każdy z nich miał swoje własne sztućce, przechowywane w specjalnym pudełku zwanym cadena. W Polsce, dopiero za panowania Augusta II zaczęto "użyczać" gościom sztućce podczas ucztowania.

Seryjną produkcję sztućców rozpoczęto dopiero od XIX wieku.
Obecnie wytwarza się sztućce przeważnie ze stali uszlachetnionej, "nowego srebra" (miedzionikiel) i ze srebra.
Sztućce złocone lub złote są stosunkowo rzadkie 

Według: www.altom.pl

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj