REKLAMY
słucha muzyki

Przenośny, odporny na wstrząsy, zminiaturyzowany odtwarzacz kaset magnetofonowych.

W 1979 roku, japońska firma Sony wprowadziła na rynek pierwszego walkmana (z angielskiego walk - chodzić + man - człowiek).

Koszt tego cudeńka to 33 tysiące jenów (około 165 dolarów).

Początkowo, była to nieudana próba zaadaptowania miniaturowego dyktafonu dla dziennikarzy, do dźwięku stereo. Udało się to zrobić, ale... urządzenie przestało nagrywać.

Na pomysł dodania słuchawek i wykorzystania urządzenia jedynie do słuchania, wpadł współzałożyciel tej japońskiej firmy, Akio Morita, który wymyślił to podobno dlatego, że nie mógł znieść głośnej muzyki dobiegającej z pokoju własnych dzieci.
Uważał, że walkman zaspokoi potrzebę głośnego słuchania muzyki przez młodzież.
Początkowo nastolatki zupełnie nie były zainteresowane, odtwarzacz kupowali raczej młodzi, zamożni profesjonaliści, którzy stymulowali się muzyką podczas pracy.
Mimo, że początkowo nawet pracownicy Sony nie wierzyli, że nowinka się przyjmie, mimo braku zainteresowania u tych, do których urządzenie było kierowane, mimo tego wreszcie, że walkman nie wprowadził nowej technologii - dzięki prowadzonej z rozmachem akcji reklamowej nowinka szybko podbiła świat, i odniosła ogromny sukces mający mało równych sobie w historii rynku.walkman

REKLAMY

Pierwszy model, oznaczony symbolem TPS-L2, ważył aż 390 gramów. Dzisiaj nawet domorośli elektronicy potrafią zrobić lżejsze i mniejsze urządzenia.

Z czasem walkmany stawały się coraz mniejsze i lżejsze. Początkowo nikt tego magnetofonu bez możliwości nagrywania nie nazywał walkmanem. Nazwa ta obowiązywała jedynie na rynku... japońskim.
W Anglii walkman nazywano stowaway, w Szwecji i Australii freestyle, a w Stanach Zjednoczonych słuchano muzyki z soundabout.
Wkrótce jednak walkmanem zaczęto nazywać wszystkie kieszonkowe magnetofony, choć ta nazwa pozostaje zarezerwowana tylko dla produktów firmy Sony.

Do tej pory na świecie sprzedano około 500 milionów walkmanów.
Są modele dla biznesmenów, sportowców, są nawet pozłacane modele dla koronowanych głów. Dzisiejsze walkmany wyposażone są w radio, a nawet potrafią - jak magnetofon, nagrać rozmowę.

Najnowsze modele walkmanów nie odtwarzają już muzyki z kaset magnetofonowych. Jest on zapamiętywana na niewielkiej karcie z krzemową pamięcią, tzw. Memory Stick, z której można odtwarzać pliki MP3 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj