REKLAMY

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
rycina diabelskiego młyna

Rodzaj karuzeli obracającej się na poziomej osi - także: diabelskie koło, młyńskie koło oraz koło widokowe.

Główne elementy to ustawione pionowo koło, oraz przyczepione do jego obwodu siedzenia lub gondole.
Być może przodkiem dla tego urządzenia było koło wodne stosowanie kiedyś w w wielu częściach świata we młynach. Pierwowzorem diabelskiego młyna była ręcznie obracana, zbita krzyżowo z drewnianych pali konstrukcja budowana w Turcji od XVII wieku, do dzisiaj jeszcze spotykana w niektórych częściach świata.


diabelski młyn z roku 1893Pierwszy, nowoczesny - 75-metrowy diabelski młyn - zaprojektował George Washington Gale Ferris Jr. na światową wystawę w Chicago w roku 1893. Obiekt miał być konkurencją dla wieży Eiffla, która była główną atrakcją wystawy w Paryżu w roku 1889.
Ten pierwszy diabelski młyn ważył 2200 ton, oraz mieścił 2160 osób - do jednej gondoli mieściło się ich aż 60! Oś konstrukcji składała się największego fragmentu stali, jaki kiedykolwiek wcześniej wyprodukowano. Wysokość obiektu równała się 26 piętrom, co dawało przewagę 4 pięter nad najwyższym w tamtych czasach drapaczem chmur.
Była to odpowiedź Ameryki na starszą o 4 lata paryską wieżę Eiffla.

 

REKLAMY

Za jeden z najstarszych obiektów tego typu uznawany jest Wiener Riesenrad - wybudowany w 1897 roku w stolicy Austrii na część cesarza Franciszka Józefa I, w jego złoty jubileusz. Ma 64,75 metrów wysokości.

Za najwyższe koło widokowe na świecie (168 metrów) uznaje się High Roller w Las Vegas. Na jego obwodzie umieszczono 28 kulistych kabin pasażerskich. Każda może pomieścić do 40 osób.
W Europie tytuł najwyższego diabelskiego młyna należy do London Eye (135 metrów). Z atrakcji usytuowanej na południowym brzegu Tamizy korzysta rocznie ponad 3,5 miliona turystów.

W kategorii konstrukcji przenośnych, liderem jest francuskie Roue de Paris, które ma 60 metrów wysokości. Najpierw z okazji obchodów roku 2000 zainstalowano je na Place de la Concorde w Paryżu, następnie ruszyło na podbój świata. Najpierw do Birmingham i Manchesteru. Z Wielkiej Brytanii trafiło do Holandii. Stamtąd do Bangkoku, a następnie do włoskiego Rimini.
pierwotna konstrukcja diabelskiego młynaChiński Tianjin Eye (120 metrów), to pierwszy diabelski młyn zbudowany na moście. Przepływa pod nim rzeka Hai.

Obecnie największy diabelski młyn o średnicy koła 165 metrów, znajduje się w Singapurze (Singapore Flyer).

W  Polsce największym diabelskim młynem jest Gwiazda Duża w Śląskim Wesołym Miasteczku na granicy Katowic i Chorzowa, którą zbudowano w 1982 roku.
Gondole są tam ośmioosobowe i wynoszą zwiedzających na wysokość około 40 metrów 

Diabelskie młyny na świecie

High Roller
High Roller
London Eye
London Eye
Roue de Paris
Roue de Paris
Singapore Flyer
Singapore Flyer
Tianjin Eye
Tianjin Eye
Wiener Riesenrad
Wiener Riesenrad
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6
Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj