REKLAMY
pozytywka

Mechaniczny instrument muzyczny z grupy "idiofonów".

Głównym elementem pozytywki jest metalowy wałek (czasem tarcza), napędzany sprężyną z rozmieszczonymi obwodowo ząbkami lub kołeczkami, które podczas obrotów zaczepiają o zęby odpowiednio nastrojonego metalowego grzebienia.

Walce mogą być wymieniane na inne z góry ustaloną melodią.

REKLAMY

Historia pozytywek sięga XIV wieku. Przez wiele pokoleń były produkowane głównie w Szwajcarii. Dopiero w latach 50-tych ubiegłego stulecia rozpoczęto ich masową produkcję w Japonii.


Szwajcarskie pozytywki nadal są wykonywane głównie ręcznie, przy wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów. To poniekąd tłumaczy ich wysoką cenę - niektóre kosztują nawet około 5 tysięcy dolarów.

Pozytywka stanowiła część grającą zegarów, maskotek i zabawek. W roku 1796 udało się zmieścić pozytywkę w zegarku kieszonkowym. Tym który tego dokonał był Antoine Favre, oczywiście ze Szwajcarii.
Pierwszą fabrykę produkującą pozytywki otwarto w 1815 roku.

pozytywka w zegarku
ozdobna pozytywka
lalka Edisona z fonografem

Warto tutaj wspomnieć o zrealizowanym pomyśle T. Edisona. Zamiast pozytywki, w roku 1890 umieścił w korpusie lalki miniaturowy fonograf. Dziś melodie zostają zapisywane przez elementy elektroniczne w wysokiej integracji (tzw. chipy) z zaprogramowaną melodią - np. w grających kartkach pocztowych 


Zobacz jak gra pozytywka:

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj